STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH OBOWIĄZUJĄCE W OŚRODKU SPORTU I REKREACJI W Tomaszowie Lubelskim
Celem standardów jest:
1. Określenie jasnych zasad dla zapewnienia bezpieczeństwa małoletnich.
2. Uwrażliwienie pracowników na działania mające na celu zapewnienie ochrony przed krzywdzeniem dzieci.
3. Wprowadzenie procedur, które pozwolą odpowiednio wcześniej zareagować w przypadku obaw o dobro dziecka zanim dojdzie do eskalacji przemocy niezależnie od jej źródła i typu.
4. Zapewnienie dzieciom sprzyjających warunków pobytu w OSiR w atmosferze szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.
5. Wskazanie jakie zachowanie wobec dzieci są niedozwolone a jakie pożądane.
6. Zasady bezpiecznych relacji personelu z nieletnimi.
7. Zasady dysponowania przez OSiR danymi kontaktowymi lokalnych instytucji które zajmują się interwencją w sytuacjach w których doszło do naruszenia dobra dziecka.
Rozdział II
Słowniczek terminów:
Dziecko/ małoletni- dzieci do ukończenia 18go roku życia korzystające z pływalni; korzystające z pozostałych obiektów sportowych; biorące udział w zawodach i imprezach sportowych.
Opiekun dziecka/ rodzic- osoba uprawniona do reprezentowania dziecka na mocy prawa.
Dyrektor- osoba zarządzająca OSiR , uprawniona do podejmowania decyzji.
Kierownik- osoba nadzorująca funkcjonowanie ośrodka sportowego.
Krzywdzenie dziecka- czyny zabronione/ karalne zagrażające dobru dziecka lub działające na jego szkodę.
Personel/ pracownicy- każda osoba bez względu na formę zatrudnienia w tym wolontariusz, stażysta która ze względu na pełnioną funkcję ma bezpośredni lub potencjalny kontakt z dziećmi. Instytucja- każda instytucja która na mocy prawa zajmuje się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia dzieci ( policja, sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej, ośrodek pomocy społecznej)
OSiR- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelski
Rozdział III
Zasady reagowania pracowników OSiR Tomasovia na przypadki podejrzenia że małoletni doznaje krzywdy:
1. W przypadku podejrzenia przez pracownika o możliwości krzywdzenia dziecka świadek zdarzenia jest zobowiązany do zwrócenia uwagi osobie w stosunku do której istnieje podejrzenie oraz uzupełnia kartę interwencji ( załącznik nr. 1) i przekazuje ją dyrektorowi/ kierownikowi.
2. Po uzyskaniu informacji Dyrektor wzywa rodziców/opiekunów dziecka i informuje ich o podejrzeniu krzywdzenia. W porozumieniu z rodzicami/opiekunami decyduje czy i kto zawiadamia odpowiednie instytucje. Z rozmowy sporządza notatkę służbową.
3. Jeśli podejrzenie dotyczy osób niezwiązanych z OSiR Tomasovia Dyrektor niezwłocznie informuje odpowiednie instytucje o zaistniałej sytuacji (policja lub/i sąd rodzinny lub/i centrum interwencji kryzysowej lub/i ośrodek pomocy społecznej).
4. W przypadku podejrzenia w stosunku do osoby związaną z OSiR Tomasovia Dyrektor przeprowadza rozmowę z pracownikiem, zawiadamia o podejrzeniu odpowiednie instytucje, a z rozmowy zostaje sporządzona notatka z opisem sytuacji.
5. Jeśli w wyniku czynności przeprowadzonych przez odpowiednie instytucje okaże się, że pracownik OSiR Tomasovia jest winny zarzucanym mu czynom przeciwko dobru dziecka, Dyrektor podejmuje działania wynikające z Kodeksu Pracy.
6. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia dziecka zgłaszają rodzice, Dyrektor OSiR jest zobowiązany zorganizować spotkanie wyjaśniające z rodzicami na którym może zaproponować zgłoszenie problemu do innych niezależnych instytucji. Ze spotkania należy sporządzić notatkę służbową.
7. Wszystkie zasady dotyczące ochrony nieletnich przed krzywdzeniem dotyczą w równym stopniu dzieci niepełnosprawne.
Rozdział IV
Procedury dotyczące stosowania Standardów Ochrony Małoletnich przez krzywdzeniem
1. Dyrektor wyznacza osobę odpowiedzialną za realizację Standardów Ochrony Małoletnich w OSiR Tomasovia.
2. Osoba wyznaczona jest odpowiedzialna za monitorowanie Standardów, prowadzenie wykazu zdarzeń ( załącznik nr 2), za proponowanie zmian w standardach i nie rzadziej niż co 2 lata przeglądać zapisy Standardów pod względem aktualizacji zapisów.
3. W każdym przypadku zauważenia krzywdy dziecka należy uzupełnić kartę interwencji ( załącznik nr 1) która znajduje się w sekretariacie OSiR Tomasovia oraz na stronie internetowej www.tomasovia.naszosir.pl
4. Wszyscy pracownicy wypełniający kartę interwencji ( załącznik nr 1) są odpowiedzialni za jej odpowiednie przechowywanie by nie została naruszona poufność informacji zawartych w dokumencie.
5. Każde ujawnione lub zgłoszone zdarzenie zagrażające dobru małoletniego na temat którego pracownicy posiadają wiedzę, powinno zostać odnotowane w karcie interwencji i wykazie zdarzeń.
6. Każdy pracownik mający dostęp do dokumentacji dotyczącej procedur w ramach Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem jest zobowiązany do odpowiedniego ich zabezpieczenia aby uniemożliwić dostęp osobom nieupoważnionym.
7. Ogłoszenie Standardów realizuje się poprzez stronę internetową oraz w formie papierowej dostępnej w recepcji Krytej Pływalni i w sekretariacie OSiR Tomasovia.
8. Wszyscy pracownicy zapoznają się ze standardami po ich wprowadzeniu, a fakt ten potwierdzają własnoręcznym podpisem.
9. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 3 Oświadczenia pracownika o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim
Rozdział V
Zasady bezpiecznych relacji z małoletnimi ustalone w OSiR Tomasovia oraz zachowania niedozwolone:
Przy realizacji podejmowanych przez siebie czynności pracownicy zobligowani są do:
1. Utrzymywania profesjonalnej postawy, powinni rozważać czy reakcja, komunikat lub działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
2. Każdy pracownik powinien działać w sposób otwarty i przejrzysty dla dzieci, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania.
3. Pracownik w komunikacji z dziećmi jest zobowiązany zachować cierpliwość i szacunek, słuchać uważnie, a odpowiedzi udzielać mu adekwatnie do sytuacji i wieku.
4. Szanować prawo dziecka do prywatności.
5. Pracownik ma obowiązek unikać faworyzowania dzieci, traktować równo bez względu na płeć, wiek, status społeczny, orientację seksualną, religię i światopogląd.
6. Zawsze zwracać się po imieniu do dziecka.
7. Używać języka zrozumiałego, promować zasadę życzliwości opartą na szacunku.
Pracownikowi zabrania się:
1. Zawstydzania, upokarzania, lekceważenia i obrażania dziecka oraz podnoszenie głosu poza sytuacjami wynikającymi z bezpieczeństwa dziecka.
2. Używanie wulgarnych słów, gestów, żartów i czynienia obraźliwych uwag.
3. Wykorzystywania wobec dzieci przewagi fizycznej np. zastraszanie, poniżanie, szantażowanie, groźby w celu uzyskania posłuszeństwa. 4. Bicia, szturchania, dotykania w sposób nieprzyzwoity i niestosowny.
5. Angażowania się w brutalne zabawy, udawanie walk z dziećmi lub łaskotanie.
6. Zabrania się stosowania żartów, gestów przez pracowników które mogłyby wskazywać na podłoże o charakterze seksualnym oraz udostępniania treści pornograficznych.
7. Proponowania nieletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych, nielegalnych substancji oraz używania ich w obecności nieletnich.
VI
Zasady korzystania z internetu w OSiR Tomasovia
1. OSiR umożliwia dostęp do internetu personelowi oraz innym osobom korzystającym z obiektów sportowych, nieletnim i ich opiekunom po wcześniejszym uzyskaniu hasła zabezpieczającego.